RODZAJE LABIRYNTÓW

RODZAJE WSPÓŁCZESNYCH LABIRYNTÓWNa temat rodzajów labiryntów powstających na przestrzeni dziejów można przeczytać na stronie HISTORIA LABIRYNTÓW. Obecnie powstające labirynty oczywiście ciągle nawiązują do tych historycznych jednak ze względu na rozwój cywilizacji, nowe możliwości techniczne oraz na coraz bardziej wygórowane wymagania zwiedzających pojawiają się coraz to nowsze ich rodzaje.

LABIRYNTY DARNIOWE
Historycznie są to jedne ze starszych typów labiryntów jednak obecnie powstające nie ograniczają się tylko do klasycznych wzorów.Labirynty darniowe mogą powstać właściwie wszędzie tam gdzie znajduje się fragment trawnika. W parku, na terenie ogrodu przyszpitalnego, przed szkołą...


Labirynt darniowy Adriana Fishera przy siedzibie firmy. Adrian Fisher Design Ltd.

 Veronica’s Maze”, Parham Park, England. Adrian Fisher Design Ltd.

 Marlow Millennium Maze, England. Adrian Fisher Design Ltd.


LABIRYNTY POSADZKOWE 
Pierwsze zaczęły pojawiać się w XVI wieku w kościołach obecnie są doskonałym rozwiązaniem dla nudnych nawierzchni betonowych zarówno na placach, szerokich promenadach, czy niewielkich skwerkach miejskich. Labirynty posadzkowe można budować w centrach miast, w kompleksach handlowych, przed szkołami, przedszkolami i szpitalami, mogą też być ciekawym urozmaiceniem naszych przydomowych nawierzchni. Wzory labiryntów mogą być kolorowymi rysunkami przedstawiającymi na przykład herby miast, zwierzęta, kwiaty, mogą być też zagadkami matematycznymi. Można je wykonać z różnych odcieni kamienia, kolorowej kostki betonowej lub po prostu wymalować ich wzór na nawierzchni. W ten sposób można doskonale ożywić miejsce.


 Tudor Rose Maze, 1485 – 1985, Kentwell Hall, Suffolk, England. Adrian Fisher Design Ltd.

Centrum handlowe, Crawley, Anglia. Adrian Fisher Design Ltd.
Georgia - centrum handlowe, Atlanta, USA. Adrian Fisher Design Ltd.
Labirynt Darwina, ZOO w Edenburgu, Anglia. Adrian Fisher Design Ltd.

LABIRYNTY MOZAJKOWE
Tam gdzie mamy mało miejsca a dużo pustych, nudnych ścian na przykład w poczekalniach, czy na dworcach doskonałym rozwiązaniem mogą być wertykalne labirynty mozaikowe. Nie możemy po nich wędrować jednak możemy śledzić ich ścieżkę wzrokiem lub palcem. 
LABIRYNTY WODNE
Na placach miejskich doskonale sprawdzają się również labirynty wodne, w formie fontanny. Nie tylko zdobią i ochładzają powietrze, ale są doskonałym miejscem aktywnego spędzania czasu w okresie lata.


LABIRYNTY LUSTRZANE
Labirynty te można zakładać na niewielkich przestrzeniach. Pomieszczenia, w których są zakładane mają zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Są to jedne z najbardziej kolorowych i najefektowniejszych labiryntów.

labirynt lustrzany - Adrian Fisher, Świat Labiryntów


PUZZLE I LABIRYNTY Z SERII "Six-minute"
"Ogień i woda", Adrian Fisher Design Ltd. 


"Box-of-books" Labirynt z toczącą się kostką. Adrian Fisher Design Ltd. 

Przechylającyc się labirynt z kulką. Adrian Fisher Design Ltd.  


Labirynt matematyczny. Adrian Fisher Design Ltd. 


Labirynt 2D. Adrian Fisher Design Ltd. 

LABIRYNTY TABLICOWE
Niewiele miejsca zajmują również labirynty tablicowe, które mogą przyjmować formę pojedynczej planszy lub kilku połączonych ze sobą wzorów. Kolorowe labirynty planszowe są doskonałym dodatkiem nie tylko ogródków przyszkolnych, placyków w parkach, ale także miejscem zatrzymania dzieci w jednym miejscu na przykład w centrach handlowych.
Adrian Fisher Design Ltd.